Feladataink közé tartozik a hazai és uniós környezetvédelmi tematikájú pályázatok megvalósításának, valamint egyéb – főként fővárosi együttműködésben megvalósuló – fejlesztések szakmai támogatása.
A projekt hírei:
Megjelent az Urban Green Belts projekt második hírlevele! A Hegyvidéki Önkormányzat és partnerei lázasan dolgoztak az utóbbi hónapokban, hogy megtalálják a lehető legjobb módszereket a városi zöldfelületek kezelésére. A projekt során a térinformatika, a helyi lakosság, és a több szintű kormányzás is kiemelt szerepet kap. Ha többet szeretne tudni arról, hogy mi készül a kerületben, akkor kattintson ide: https://goo.gl/ZG3zNi
Urban Green Belts – Városi zöldövezetek projekt (UGB) az Európai Unió társfinanszírozásával, a Közép-európai Transznacionális Együttműködési program (Interreg Central Europe 2014-2020 Program) keretében valósul meg.
A projekt célja olyan innovatív módszerek és eszközök kidolgozása, amelyek lehetővé teszik a fenntartható, partnerségen alapuló városi zöldfelület-gazdálkodási rendszerek kialakítását.
A projektben hét közép-európai ország (Ausztria, Olaszország, Csehország, Szlovénia, Horvátország, Lengyelország, Magyarország) – Magyarországról Budapest Főváros XII. Kerület Hegyvidéki Önkormányzata (a továbbiakban: Hegyvidéki Önkormányzat) mellett a Közép- és Kelet-Európai Regionális Környezetvédelmi Központ (REC) – vesz részt. A sikeres megvalósítás érdekében több szektor képviselője dolgozik együtt, a projektben az ún. funkcionális várostérségekhez (agglomerációval rendelkező nagyvárosokhoz) tartozó önkormányzatok, fejlesztési ügynökségek, valamint tudásközpontok képviseltetik magukat.
Az UGB projekt megvalósítási időszaka: 2016. június 1 – 2019. május 31.
Az UGB projekt fő célkitűzése, a városi zöld területek kezelésével kapcsolatos tervezési, irányítási és döntéshozatali kapacitások fejlesztése a közszférában. Ennek érdekében a projektmegvalósítás során olyan, nemzetközi tapasztalatokon alapuló, integrált irányítási modellek kialakítása és tesztelése történik, amelyek a városi zöld területek fenntartható kezelését szolgálják. A projekt eredményeként egy kézikönyv is elkészül, amely iránymutatásként szolgál az önkormányzatok számára, a városi zöldfelület-gazdálkodás megreformálásához, az élhetőbb városi lakó- és munkakörnyezet kialakításához, illetve egy helyi zöld stratégia, amelybe integrálásra kerülnek a projektben kidolgozott innovatív módszerek, jó gyakorlatok.
Vezető partner: Budapest Főváros XII. Kerület Hegyvidéki Önkormányzata
A projekt azonosítója: UGB CE 174
Megvalósítási időszak: 2016.06.01. – 2019.05.31.
Projekt összköltség: 2.391.306 EUR
ERFA: 2.005.050 EUR
Projekt összköltség – Budapest Főváros XII. Kerület Hegyvidéki Önkormányzata: 512 068 EUR
Uniós támogatás összege – Budapest Főváros XII. Kerület Hegyvidéki Önkormányzata: 435 258,5 EUR
Hazai társfinanszírozás összege: 51 207 EUR
Önerő: 25 603,5 EUR
Támogatás intenzitása: 85%
Honlap: www.interreg-central.eu/ugb
facebook: https://www.facebook.com/UrbanGreenBelts
Kapcsolat: Hamza Zsófia, projektmenedzser, hamza.zsofia@hegyvidek.hu
A projekt hírei:
Megérkezett Hümér a hegyvidéki óvodákba!
Elkészült a Hegyvidéki Zöld Iroda és a Budai Rajziskola együttműködésében az az ovisoknak szánt foglalkoztató füzet, amely segít a legkisebbeket is bevezetni az energiahatékonyság rejtelmeibe. A kiadványt mind a 3 projektben résztvevő kerületi óvoda számára eljuttatjuk, valamint nemzetközi partnereink már dolgoznak a fordításon, így Hümér kalandjai összesen 8 nyelven lesznek elérhetőek. A kiadvány ide kattintva tölthető le.
Sajtóközlemény
INNOBUILDINGS 2017 Konferencia a Hegyvidéken!
Budapest - „2020-tól tíz évente meg kell feleznünk a kibocsátásunkat” mondta Kőrösi Csaba igazgató a Hegyvidéki Önkormányzat és a TOGETHER projekt résztvevői által szervezett Innobuildings 2017 konferencián, ahol a résztvevők megtudhatták, hogyan csökkenthetjük közösen középületeink energiafogyasztását.
2016-ban 10 partner hét közép-európai országból úgy döntött, hogy az Interreg CE TOGETHER projekt keretében közösen dolgoznak ki megoldásokat középületeik energiafogyasztásának csökkentésére, felhasználva a legújabb tudományos módszereket, melyek gyakran jelentős építészeti beavatkozás nélkül is komoly megtakarítást tesznek lehetővé. A projekt fél idejében a partnerek összegyűltek, hogy megosszák tapasztalataikat a jelenlévőkkel és felhívják a figyelmet az energiahatékonyság megkerülhetetlenségére.
A konferenciát Pokorni Zoltán, a XII. kerület polgármestere nyitotta meg, aki arról beszélt, hogy a nemzetközi projektek egyik legfontosabb célja, hogy a hegyvidéki lakosok is felismerjék felelősségüket a fenntartható jövő építésében. Kőrösi Csaba, a Köztársasági Elnöki Hivatal Környezeti Fenntarthatósági Igazgatóságának vezetője „Klímaváltozás, energiahatékonyság és gazdasági fejlődés” címmel kezdte meg a szakmai előadások sorát kiemelve, hogy annak ellenére, hogy a technológiai fejlődésnek köszönhetően a gazdasági növekedés már nem jár együtt az üvegházhatású gázok kibocsátásnak növekedésével, még mindig sok munka van előttünk, hogy tartani tudjuk a párizsi klímaegyezményben megállapított 2°celsius fokos határt.
A nap további részében az előadók megmutatták, hogy hogyan lehet elméletben és a gyakorlatban is csökkenteni az épületek energiafogyasztását egy sor szemléletformáló eszköz, valamint okos mérőórákon alakuló automatizált rendszerek segítségével. A projekt során összesen 84 épületben kerül bevezetésre a trevisói provincia vezetésével kidolgozott rendszer, melynek részleteit, az alkalmazott technikákat és a felmerülő problémákat egy izgalmas kerekasztal beszélgetés során mutatták be a projekt partnerei.
A konferencia ugyanakkor nem csak az információ átadásról szólt. A szünetekben érdekes játékokkal, energiahatékonysági pop-up piaccal és az okosmérőkkel is megismerkedhettek a látogatók. Az előadások után pedig lehetőség nyílt a MOM Kulturális Központ innovatív fűtésrendszerének megtekintésére, melynek alapja a szennyvízből kinyert hőenergia.
A Together projekt következő lépésében a megkezdődnek a bevont épületekben a szemléletformálási munka, melynek keretében különböző motivációs eszközökkel és játékosítással próbálják meg a partnerek a lehető legnagyobb energia megtakarítást elérni, így csökkentve nem csak a számlákat, de az épületek ökológiai lábnyomát is.
A fejleményekről folyamatosan lehet tájékozódni a projekt Facebook-oldalán (https://www.facebook.com/TogetherPRTV2016) és weboldalán (http://www.interreg-central.eu/TOGETHER), valamint a résztvevő intézmények weboldalán is!
INNOBUILDINGS 2017 Konferencia október 2-án a MOM Kultban!
További információk: https://www.hegyvidek.hu/innobuildings-konferencia
Sajtóközlemény
A Hegyvidéki Önkormányzat innovatív technológiai megoldásokkal és a fogyasztók bevonásával csökkenti középületeinek energiafogyasztását
Jihlava – 2017. május 22-én a Hegyvidéki Önkormányzat Zöld Irodája is részt vett azon a nemzetközi workshop-on, amely „Energiahatékonysági szerződések” (EPC-Energy Performance Contracting) és „Fogyasztói megtakarítás befolyásolási megoldások” (DSM-Demand Side Management) témakörben zajlott a csehországi Jihlavában. A műhelytalálkozó szervezője a Vysočina Energia Ügynökség, az Interreg Central Europe program által támogatott „TOGETHER” (TOwards a Goal of Efficiency Through Energy Reduction) elnevezésű, energiahatékonysági projekt egyik partnere.
A találkozó rámutatott arra, milyen eredményeket lehet elérni a közintézmények energiahatékonyságának növelésével és az energiafogyasztás csökkentésével, az EPC-vel összefüggő módszerek és az energiahatékonysági szerződések alkalmazásával, valamint az intézményi dolgozók, látogatók szokásainak változtatásával.
A műhelytalálkozót a Vysočina régió alpolgármestere Pavel Pacal nyitotta meg. A projektpartnerek részéről Antonio Zonta, a “TOGETHER” projekt olasz projektmenedzsere és Libor Gazovic, a szlovák projektpartner, a SIEA munkatársa szólaltak föl. Ezután a lengyel szakértő, Manuel Nina előadásában esettanulmányokat, gyakorlati példákat osztott meg az épületek energiahatékonyságának javításához kapcsolódó lehetséges gyakorlati kivitelezési lehetőségekről.
A műhelytalálkozó két Európai uniós projekt bemutatásával zárult, amelyek az energiahatékonyság fogyasztói szokásokkal összefüggő komponensét célozzák meg. Ezek a HORIZON project “Greenplay” és a Közép-európai Interreg “Enrgy@School Project”. A Greenplay projekt egy számítógépes közösségi játékfejlesztésen és alkalmazásán keresztül célozza a fogyasztói magatartás befolyásolását.
Az "INTERREG CENTRAL EUROPE 2014-2020 TOGETHER” project célja Közép-Európai önkormányzatok középületeinek energiahatékonyságának növelése, a felhasználók energia menedzsmentbe való bevonásával és az épületekről alkotott általános szemlélet megváltoztatásával. Annak érdekében, hogy az energia megtakarítás minél hatékonyabb legyen, az épületek fogalmát komplexen kell kezelni, beleértve a fizikai teret, a technológiai eszközöket, a felhasználók igényeit és viselkedését is.
A TOGETHER projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, a Közép-európai Transznacionális Együttműködési program (Interreg Central Europe 2014-2020 Program) keretében valósul meg.
Célja a középületek energiahatékonyságának növelése, valamint a megújuló energiaforrások használatának elősegítése. Ennek érdekében komplex (technológiai, pénzügyi és irányítási) megoldások kifejlesztése és tesztelése történik a projekt keretében.
A projekttevékenységek eredményeként egy olyan, nemzetközi tapasztalatokon alapuló, innovatív energiakezelési szemlélet alakul ki, amely a középületek üzemeltetőinek, használóinak és bérlőinek (mint az infrastruktúra fenntartásában érdekelt feleknek) bevonásán és elköteleződésén alapul.
A projektben hét közép-európai ország (Olaszország, Csehország, Szlovénia, Horvátország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia) vesz részt. A sikeres megvalósítás érdekében több szektor képviselője dolgozik együtt, a projektben önkormányzatok, tudományos intézetek, energiahatóságok vesznek részt.
További információ: Hamza Zsófia: +70 646 2201 E-mail: Hamza.Zsofia@hegyvidek.hu
A TOGETHER projektről további információ
www.interreg-central.eu/together
https://www.facebook.com/TogetherPRTV2016/
Projektismertető:
A TOGETHER (TOwards a Goal of Efficiency THrough Energy Reduction) projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, a Közép-európai Transznacionális Együttműködési program (Interreg Central Europe 2014-2020 Program) keretében valósul meg.
A TOGETHER projekt célja a középületek energiahatékonyságának növelése, valamint a megújuló energiaforrások használatának elősegítése. Ennek érdekében komplex (technológiai, pénzügyi és irányítási) megoldások kifejlesztése és tesztelése történik a projekt keretében.
A projekttevékenységek eredményeként egy olyan, nemzetközi tapasztalatokon alapuló, innovatív energiakezelési szemlélet alakul ki, amely a középületek üzemeltetőinek, használóinak és bérlőinek (mint az infrastruktúra fenntartásában érdekelt feleknek) bevonásán és elköteleződésén alapul.
A projektben hét közép-európai ország (Olaszország, Csehország, Szlovénia, Horvátország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia) vesz részt. A sikeres megvalósítás érdekében több szektor képviselője dolgozik együtt, a projektben önkormányzatok, tudományos intézetek, energiahatóságok vesznek részt.
A TOGETHER projekt megvalósítási időszaka: 2016.06.01. – 2019.05.31.
A TOGETHER projekt fő célkitűzése, hogy a projektbe bevont középületek – így a Hegyvidéki Önkormányzat által a projektbe bevont kilenc középület – 90%-ában az energiafelhasználás legalább 10%-kal csökkenjen.
Vezető partner: Provincia di Treviso (Olaszország)
A projekt azonosítója: Together CE 051
Megvalósítási időszaka: 2016.06.01. – 2019.05.31.
Projekt összköltség: 2.330.175,75 EUR
ERFA: 1.958.559,62 EUR
Projekt összköltség – Budapest Főváros XII. Kerület Hegyvidéki Önkormányzata: 234 705 EUR
Uniós támogatás összege – Budapest Főváros XII. Kerület Hegyvidéki Önkormányzata: 199 499 EUR
Hazai társfinanszírozás összege: 23 470,5 EUR
Önerő: 11 735 EUR
Támogatás intenzitása: 85%
Honlap: www.interreg-central.eu/together
facebook: https://www.facebook.com/TogetherPRTV2016
Kapcsolat: Hamza Zsófia, projektmenedzser, hamza.zsofia@hegyvidek.hu